Bartol Felbinger

Zagrebački arhitekt Bartol Juraj Felbinger (Cheb, Češka, 15. rujna 1785. – Zagreb, 17. veljače 1871.) najznačajniji je i najproduktivniji hrvatski arhitekt prve polovine 19. stoljeća te istaknuti predstavnik arhitekture klasicizma u Zagrebu i kontinentalnoj Hrvatskoj.

Postao je poznat kao vrstan dekorater, crtao je skice za slavoluke, trijumfalna vrata, trgove i bedeme povodom posjeta kralja i cara Franje II. Zagrebu. Bio je vrlo uspješan arhitekt na širem području kontinentalne Hrvatske, no ovom ćemo prigodom istaknuti njegova značajnija zagrebačka ostvarenja.

Zanimljiv je primjer Felbingerove intervencije u adaptaciju kuće trgovca Ivana Leitnera, skromne uglovnice, i pročelja stare apoteke kraj Kamenitih vrata, koja je stapanjem pročelja kaneliranim polustupovima dobila monumentalan izgled. U istom je, izrazito klasicističkom duhu, pregradio i nadogradio ljetnikovac biskupa Aleksandra Alagovića na Novoj Vesi 86.

Sjeverni dio palače Ludovika Jelačića u gornjogradskom parku Grič (danas se tamo nalazi Državni hidrometeorološki zavod) također je Felbingerovo djelo, a izveo je i gradnju dviju gornjogradskih zgrada od iznimna značaja: Narodni dom (Dvorana) u Opatičkoj ulici 18 i palača Magdalenić-Drašković-Jelačić u Demetrovoj ulici 7 i 9, pri čemu treba napomenuti da mu se ne pripisuju arhitektonski projekti nego samo izvedba.

U njegovu radu značajna je i nekadašnja grkokatolička crkva svetog Bazilija koja se nalazi na mjestu današnje crkve svetih Ćirila i Metoda, a sagrađena je 1830. godine.

Osim spomenutih Felbingerovih ostvarenja, danas nas na njega podsjećaju i poznate stube koje se nalaze u podnožju Vrazova šetališta i Muzeja grada Zagreba te spajaju Radićevu i Tkalčićevu ulicu.

Felbingerove stube, fotograf Miljenko Gregl, 4.2005.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)