ORION – Najstariji indoeuropski kalendar

Jeste li znali da je Orion, najstariji indoeruopski kalendar, pronađen na području Lijepe Naše?

Orion je zapravo drevna posuda pronađena 1978. godine na području Vinkovaca koja je pripadala vučedolskoj kulturi. Desna je obala Dunava u Istočnoj Hrvatskoj, na početku trećeg tisućljeća prije Krista, bila naseljena populacijom Vučedolske kulture. To je vrijeme sumerskoga perioda u Mezopotamiji, Staroga kraljevstva u Egiptu i rane Troje. Dakle, u tom je periodu nastao najstariji indoeuropski kalendar danas poznat kao „Orion“.

Kalendar Orion

Cijeli raspon ukrasa na vučedolskim posudama zasniva se na Suncu i astralnom simbolizmu te Veneri i Marsu. No urezani ukrasi na Orionu prikazuju najpotpuniji kalendar koji je zasnovan na astralnom simbolizmu s relevantnim zviježđima za sva četiri godišnja doba.

U Vučedolskoj je kulturi godina započinjala proljetnim ekvinocijem, kada je Sunce simbolično stupalo na mjesto najvažnijega zimskoga zviježđa – Oriona. Odnosno, te se noći Orionov pojas (tri zvijezde) nakratko pojavio po posljednji put na zimskom nebu nestajući na nekoliko mjeseci.

Opis simbola Orion

Arheolozi su ovu posudu pronašli 1978. godine na lokaciji današnjega hotela „Slavonija“ . Dvadeset godina kasnije, utvrđeno je da urezani ukrasi prikazuju zviježđa koja dominiraju noćnim nebom iznad Vinkovaca i to:

  • 1. Proljeće: Orion i Sunce
  • 2. Ljeto: Plejade, Kasiopeja i Labud
  • 3. Jesen: Plejade, Blizanci i Ribe/Pegaz
  • 4. Zima: Plejade, Blizanci, Ribe/Pegaz, Kasiopeja i dominantno zimsko zviježđe Orion

Pojašnjenje simbola Oriona pogledajte ovdje.

Ako ste ikada bili u Vinkovcima i prošetali korzom, sigurno ste primjetili ukrase koji mu prekrivaju površinu. Točno ti ukrasi, zapravo su simboli kalendara Orion. Odličan prizor korza možete pogledati na videozapisu Turističke zajednice grada Vinkovaca – ovdje.

Više o samom kalendaru, vučedolskoj kulturi i Vinkovcima saznajte u Muzeju grada Vinkovaca, gdje je i izložen ovaj značajni artefakt.

„Ovdje, u središtu Vinkovaca, najstarijega europskoga grada, zajedno stoje simboli svemira, vremena i civilizacije: zgrada gimnazije Matije Antuna Reljkovića točno iza nas, predstavlja znanje, suprotno, ispred nas zgrada je Gradskoga muzeja Vinkovci koja označava tradiciju, desno, crkva sv. Euzebija i Poliona simbolizira vječnost, lijevo, najvažnija gradska prometnica Ulica bana J.Jelačića , označava život. Vinkovčani imaju razlog biti ponosni na prapovijest i povijest svoga grada i svoj Bosut – europski Eufrat i Nil – na čijem je desnom zavoju, nicala i razvijala se europska civilizacija!“

Aleksandar Durman – arheolog

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)