![](https://wordpress.link2.hr/pokazni/wp-content/uploads/2023/05/2_PORT-637x10241-1.jpg)
mehanizam: pogon na oprugu, kukastu zaprečnicu i kratko stražnje njihalo
za dataciju sata može poslužiti omjer visine i širine stupova (1:6) karakterističan za 3. des. 19. st.
GMK-16982
Tako zvani „portalni sat“ je najrasprostranjeniji kućni sat kontinentalne Hrvatske kao dijela Habsburške monarhije u razdoblju od 1810. do 1830. Kućište ovog sata oblikovanjem priziva antičku arhitekturu, točnije portik sa stupovima, prije nego li neki eponimski portal. Uglavnom ima stilske odlike ampira, prepoznatljive u kontrastu crno politiranih drvenih dijelova spram bjeline alabastrenih stupova i pozlate primijenjene na kapitelima i bazama te na rubu brojčanika.
![](https://wordpress.link2.hr/pokazni/wp-content/uploads/2023/05/GMK-16982.41.jpg)
Takav sat lako je mogao biti najprestižniji predmet u nekom karlovačkom kućanstvu, osim na komodi mogao je stajati na kaminu, u salonu, tamo gdje se okupljaju ukućani i gosti. Možda bi se netko od okupljenih odvažio na tumačenje osobina ovakvog sata? Ako bi to učinio, pokazao bi da poznaje klasičnu literaturu i arhitekturu, prepoznaje fine materijale i tehnike, razumije mehanizam. Dobrodošla je to tema za salonski razgovor, mogućnost da se govornik legitimira kao obrazovana i kulturna osoba.
![](https://wordpress.link2.hr/pokazni/wp-content/uploads/2023/05/4_AMO-768x7711-1.jpg)
I dok su reljefni Apolon i Psiha omiljeni likovi u inscenaciji ovih profinjenih prizora za kućnu upotrebu, pronađe se i poneki tematski izlet u egzotične krajeve. Ovom prilikom ćemo skrenuti pažnju upravo na jednu rjeđu temu u oblikovanju kućišta. Javlja se na jednom satu iz karlovačke Zbirke ambijentalnih i priručnih tehnikalija, a proširuje ikonografski obzor ampira. Naime, imperijalno-kolonijalni interesi onovremenih Europljana protežu se na Afriku i druge tropske krajeve, a djelomično su artikulirani i kao kulturološki odnosno etnološki interes. Struktura ovog portala je egzoticirana pa trabeaciju nose tamnoputi atlanti u pregačama od palmina lišća. Očito je cjelokupna tema shvaćena kao bliska prirodi odnosno vegetaciji: atlanti stoje na bazama koje i same imaju motiv palmina lišća, na njihova tjemena se oslanjanu jonski kapiteli s utkanim cvjetnim motivima. Flankirajući stupovi imaju razlistale korintske kapitele (atlanti su središnji dio tročlane nosive strukture). Glavni motiv trabeacije je luk sa zastorima.
![](https://wordpress.link2.hr/pokazni/wp-content/uploads/2023/05/3_ATL-1024x7501-1.jpg)
![](https://wordpress.link2.hr/pokazni/wp-content/uploads/2023/05/5_ATL-455x10241-1.jpg)
Egzotacija ne zahvaća sve elemente oblikovanja. Figurativno oblikovani metalni dijelovi na bazi, kao i dijelovi brojčanika, referiraju se na klasičnu starinu kao što je to uobičajeno na velikoj većini portalnih satova. Na bazi se pojavljuju motivi s žičanim i puhačkim instrumentima, unutar brojčanika krilati Amor (nedostaje još jedan?) oštri svoje strelice na brusnom kamenu. Naravno, ne treba pokušati izvoditi neke posebne zaključke iz usporednog pojavljivanja egzotičnih i klasičnih motiva, dovoljno je podsjetiti da je sat kao cjelina zapravo konfiguracija dijelova nabavljenih kod različitih proizvođača. Premda je ebanist uveo egzotične motive u svoju ponudu, izrađivač metalnih dijelova to nije učinio pa nije ni bilo moguće u potpunosti dati satu egzotični izgled.
![](https://wordpress.link2.hr/pokazni/wp-content/uploads/2023/05/1_AP-1024x2561-1.jpg)
Inače je već objavljen jedan portalni sat iz fundusa Muzeja za umjetnost i obrt koji koristi gotovo isti brojčanik s amorima kao ovaj karlovački primjerak, a nosi natpis Marcus Go(h)m in Warasdin, popraćen datacijom oko 1820. Marcus Ghom je inače urar koji se javlja u Karlovcu: više o njemu, kao i o još tri urara djelatna u Karlovcu pročitajte u „Peristilu“ iz 2020. godine: https://hrcak.srce.hr/file/370539
Sat Marcusa Ghoma s brojčanikom na kojem se javlja Amor: http://athena.muo.hr/?object=detail&id=22064