Nepoznate priče o odljevima A-018 FFZG-a

Dobrodošli u predavaonicu A-018 na Filozofskom fakultetu, mjesto gdje filozofija oživljava kroz tajanstvene kipove!

Korakom prema ovoj prostoriji ulazite u svijet filozofskih tajni. Upravo ovdje, u A-018, skriva se kolekcija nevjerojatnih kipova koji čuvaju duboke misli i simboliku velikih ličnosti prošlosti. Pripremite se za otkrivanje nevjerojatnih tajni koje ovi kipovi kriju!

Umirući Gal

Slika 1. Umirući Gal

Umirući trubač predstavlja ranjenog galskog ratnika, koji leži na štitu oslanjajući se na jednu ruku dok mu se životna snaga gasi. Brkovi, čupava kosa i ovijeni okovratnik identificiraju ratnika kao barbarina. Realistični helenistički stil čini njegovu kožu suhom i tvrdom, njegove mišiće krupnima u usporedbi s klasičnim grčkim prikazivanjem. Iz otvorene mu rane otiče krv. Rimljani su Kelte (Gale) smatrali barbarima i često naglašavali da njihovi ratnici u borbu odlaze potpuno goli. Svojom pojavom i izgledom bili su u stanju su zastrašiti neprijatelja i prije borbe.

Ova skulptura predstavlja pobjedu Rimljana nad Galima. Umirući Gal je spustio mač, krvari iz rane ispod prsa. Oko vrata nosi ogrlicu kakve su nosili samo istaknuti ratnici.

Slika 2. Porobljavanje Galskih ratnika

Keltska vjerovanja o smrti su posebna. Utemeljena su na ideji dvojnosti života i smrti. Kelti smatraju da duša nikada ne umire već da se seli iz života u smrt i obrnuto. U takvome shvaćanju, smrt se ne doživljava kao trauma nego kao selidba duše. Kao što se priroda svake godine obnavlja u proljeće, tako se i ljudska duša vraća u stvarni život, ali u novome tijelu.

Venera Miloška

Slika 3. Venera Miloška

Miloška Venera (Afrodita s Melosa, grčki: Αφροδίτη της Μήλου, Aphroditē tēs Mēlou) je jedno od najpoznatijih umjetničkih djela. Izrađena je negdje u periodu između 130. i 100. godine p. n. e. Smatra se da predstavlja grčku boginju ljubavi i ljepote Afroditu (Venera, prema rimskoj mitologiji). Ova skulptura je isklesana iz mramora, u veličini nešto većoj od prirodne; visoka je 203 cm. Ruke i originalno postolje su izgubljeni. Prema natpisu na postolju (postolje je bilo “privremeno” pronađeno a zatim ponovo izgubljeno ali postoje skice i prijepisi natpisa) Milosku Veneru je izradio Aleksandros iz Antiohije.

Slika 4. Otok Milos

Ime je dobila prema ostrvu Milos, u arhipelagu Kikladi, Egejsko more, Grčka, gdje je 1820. godine pronašao mještanin. Ako se pitate gdje su joj ruke, Venera je bez ruku ostala tijekom borbe između francuskih i turskih mornara na obali Milosa. Prema rekonstrukciji, Miloska Venera je u lijevoj ruci držala jabuku (“milos” na grčkom jeziku znači jabuka).

Rimski car Tiberije

Slika 5. Rimski car Tiberije

Davno, u antičkom Rimu, živio je jedan izuzetno ambiciozan i moćan čovjek po imenu Tiberije. Rođen u uglednoj obitelji, Tiberije je od malih nogu bio obdaren inteligencijom i hrabrošću.

Kao mladić, Tiberije je pokazao iznimnu strast za vojnim umijećem. Brzo je napredovao kroz vojne redove i stekao reputaciju hrabrog vojnog vođe. Njegova hrabrost i vojnička strategija donijele su mu mnoge pobjede na bojnim poljima diljem Rimskog Carstva.

Nakon smrti svog očuha, cara Augusta, Tiberije je postao rimski car. Kako bi ojačao Carstvo, proveo je brojne reforme. Poduzimao je mjere za suzbijanje korupcije i jačanje vojne moći Rimskog Carstva. Njegova odlučnost i vođstvo omogućili su Rimskom Carstvu da održi stabilnost i sigurnost.

Unatoč svojim izvanrednim vojnim postignućima, Tiberije je bio poznat i po svojoj mračnoj strani. Neki su ga optuživali za okrutnost i tiraniju. Njegovi politički protivnici često su se našli pod njegovom nemilosrdnom vlašću.

Slika 6. Prikaz mučenja

Oni koji nisu udovoljili zahtjevima cara, pa čak i najviši dužnosnici, bili su mučeni, protjerivani, pogubljivani ili prisiljeni da izvrše samoubojstvo. Djevice se smatralo pogrešnim pogubiti, tako da su osuđene prije smaknuća silovali i zatim ubijali. Priča se kako je na obali ribar poklonio caru ribu na što se car uvrijedio te naredio da se istom tom ribom natrlja lice ribaru. Ribar se nakon mučenja našalio pred zaštitarima kako ima sreće što nije poklonio caru rakove. Kada je car to čuo, naredio je da ribaru skinu lice s rakovim kliještima.

Nagađa se kako je cara Tiberija dao otrovati hranom njegov nasljednik Kaligula za kojeg se smatra da je bio najgori i najokrutniji car u povijesti Rimskog carstva.

Literatura:

https://www.vulture.com/2016/07/dying-gaul-is-a-world-masterpiece-about-death.html

https://www.briandestaic.com/blogs/articles/vercingetorix-the-revolutionary-celt

https://sl.wikipedia.org/wiki/Milo%C5%A1ka_Venera

https://www.palma-travel.hr/putovanja-grcka/ljetovanje-milos/

https://www.thecollector.com/tiberius/

https://imperiumromanum.pl/en/roman-constitution/roman-law/torture-used-by-ancient-romans/

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)