- Tko je S.S. Kranjčević?
- Rano djetinjstvo i obrazovanje
- Koja su neka njegova poznata djela?
- Opus
- Spomenik kod FFZG
Tko je S.S. Kranjčević?
Silvije Strahimir Kranjčević jedan je od najpoznatijih hrvatskih pjesnika, a vjerojatno svakom studentu koji je slušao u srednjoj školi hrvatski jezik, već poznat.
Kranjčević je istaknuti hrvatski pjesnik, rođen 17. veljače 1865. godine u Senju. Njegovo književno djelovanje obuhvaća razdoblje realizma, a smatra se začetnikom hrvatske književne moderne. Kranjčević je bio nevjerojatno produktivan autor, objavivši ukupno 421 pjesmu i 4 zbirke. U svojim djelima često je progovarao o problemima svog naroda, ali i o osobnim izazovima koje je proživljavao, uključujući bolest i život izvan domovine.
Koja su neka njegova poznata djela?
Prva zbirka pjesama koju je Kranjčević objavio nosi naziv “Bugarkinje” i izašla je 1885. godine. No, prava slava i priznanje kao vodeći hrvatski pjesnik stigli su mu s objavom “Izabranih pjesama” 1898. godine. Nakon toga, 1902. godine, Kranjčević je objavio treću zbirku pjesama pod nazivom “Trzaji”. Posmrtno je 1908. godine objavljeno djelo “Pjesama”, koje nije uspio završiti prije svoje prerane smrti.
Kranjčević je bio i urednik književnog časopisa “Nada”, koji je izlazio od 1895. do 1903. godine. Taj časopis smatra se najutjecajnijim južnoslavenskim književnim glasilom toga vremena.
U Kranjčevićevom pjesništvu ističu se sljedeće karakteristike: slavljenje nacionalne prošlosti, prisutnost socijalnih motiva, te snažni mitski elementi. Kranjčević je bio privržen tradicionalnom shvaćanju pjesme kao harmonične cjeline te nije eksperimentirao s formom ili stilom. Ipak, njegova pjesnička ostvarenja obiluju snažnim slikama ljudske egzistencije
Unatoč tome što Kranjčević nije bio dio književne moderne, danas se smatra jednim od najvećih hrvatskih pjesnika 19. stoljeća te mostom prema pjesništvu modernizma. Tek nakon Drugog svjetskog rata njegovo pjesništvo doživjelo je priznanje i potpunije razumijevanje.
Koje poznate pjesme još poznajete?
Spomenik kod FFZG
Ima li nešto na njoj što je posebno?
Spomenik posvećen Kranjčeviću, koji je postavljen ispred Filozofskog fakulteta 1962. godine, predstavlja remek-djelo Tomislava Ostojića, poznatog kao Tomislav Ostoja, istaknutog kipara u Hrvatskoj. Ova izuzetna skulptura izazvala je značajan interes javnosti zbog svoje nevjerojatne izvedbe i originalnosti koja je nadmašila tadašnje kiparske standarde, uključujući i one zagrebačke Akademije.
Spomenik Kranjčeviću stvoren je razgradnjom mase i povezivanjem njenih dijelova vidljivim međuprostorima. Skulptura ima jedinstvenu teksturu.
Ostoja je nastavio razvijati ovaj stilski pristup tijekom 60-ih i djelomično 70-ih godina, uvijek naglašavajući dinamiku i dramatičnost površine svih svojih skulptura.
Sviđa li se Vama skulptura i imate li Vi neku svoju interpretaciju?
Mislite li da je skulptura dobro očuvana?
Mediji su također bili zainteresirani za sam spomenik, posebice kada su studenti Filozofskog fakulteta na njega objesili zastavu, što je privuklo dodatnu pažnju i raspravu u javnosti. Za liberal.hr Mario Nakić je napisao: „U povodu stogodišnjice Oktobarske revolucije, na zgradi Filozofskog fakulteta u Zagrebu osvanuo je natpis “Proleteri svih zemalja, ujedinite se!” te su na spomenik Silvija Strahimira Kranjčevića stavili crvenu komunističku zastavu.
Njihovo veličanje komunizma nije ništa neobično, Filozofski fakultet je samo jedan od brojnih rasadnika marksističke kulture u Hrvatskoj. Vjerujem da ih nije imao tko naučiti što Oktobarska revolucija predstavlja i da je to bio početak stoljeća krvavih režima… Drugi apsurd u ovom grotesknom događaju, možda još i veći od veličanja krvavih režima, jest stavljanje komunističke zastave u ruke Kranjčeviću, hrvatskom književniku iz 19. stoljeća koji se odlikovao svojim domoljubljem i pravaškom političkom orijentacijom. Pravaški pokret u to vrijeme bio je nacionalni pokret za slobodu i samostalnost hrvatskog naroda koji se odražavao i u kulturi…“
Slažete li se sa gore navedenim mišljenjem?
“Policijska uprava zagrebačka ubrzo je zaprimila dojavu da je jedna grupa ljudi napadnuta od strane nepoznatih osoba, no ističu kako se okolnosti događaja još utvrđuju te bi više informacija trebalo biti poznato ujutro.” – dnevnik.hr
“U napadu osmorice maskiranih muškaraca naoružanih pendrecima, koji su nasilno pokušali skinuti crvenu zastavu sa spomenika Kranjčeviću, došlo je do naguravanja. Pravovremena reakcija Studentskog zbora ipak je uspjela spriječiti pokušaj njihove intervencije na dan obilježavanja stote obljetnice Oktobarske revolucije. Siledžije su dale petama vjetra. ” -24 sata
Pogledajte video ovdje
Više o Kranjčeviću i njegovim djelima možete naći u knjižnici našeg fakulteta